پارچه پوپلین چه کاربردی دارد؟

1400/06/10

پارچه پوپلین چه کاربردی دارد؟

در رابطه با اینکه پارچه پوپلین چیست و چه کاربردی دارد، می توانیم از اینجا شروع کنیم که پارچه پوپلین یک پارچه تاری و پودی با بافت ساده است.

بافت پارچه تاری و پودی بر خلاف بافت حلقوی، از در هم رفتن الیاف در طول و عرض به صورت عمودی و افقی شکل میگیرد. نام این پارچه از نام قدیمی پارچه پپلینو می آید. در زمان های قدیم معمولا از پوپلین در لوازم منزل و مبلمان استفاده می شد.

پارچه پوپلین چه کاربردی دارد؟

در رابطه با اینکه پارچه پوپلین چیست و چه کاربردی دارد، می توانیم از اینجا شروع کنیم که پارچه پوپلین یک پارچه تاری و پودی با بافت ساده است.

پارچه پوپلین از پنبه خالص، ابریشم، پشم، پلی استر و ریون می تواند بافته شود. تا قرن بیستم این پارچه از انواع پارچه متداول و مد روز بود که بیشتر از ۱۰۰% ابریشم یا پشم بافته می شد.

مشخصات پارچه پوپلین

پارچه پوپلین فاکتورهای برجسته ای دارد. از مشخصات اصلی آن می توان چند مورد را ذکر کرد:

  • پارچه پوپلین در تمامی فصول سال کاربرد دارد.
  • میتواند از ۱۰۰% پنبه ، ابریشم یا سایر الیاف مشابه تهیه گردد.
  • پارچه پوپلین تمام پنبه را در ایران به صورت متداول و البته اشتباه “پارچه نخی” یا “کتان ترک” یا “کاغذی” میگویند و به کار می برند. دقت کنید که “پارچه نخی” ترکیبی اشتباه جهت نام بردن از یک پارچه تمام پنبه است!
  • با لمس پارچه پوپلین لطافت آنرا به خوبی حس خواهید نمود.
  • از نخ هایی با شماره های متنوع می توان در بافت پوپلین استفاده کرد. در نتیجه ضخامت پارچه پوپلین بستگی به نخ به کار رفته دارد.
  • پارچه پوپلین جاذب رطوبت و منعطف است. هواپذیری خوبی دارد و در فصول گرم لباس های خنکی را به ارمغان می آورد.

در نهایت این نکته حائز اهمیت است که خواص و مشخصات پارچه پوپلین بنا به نوع استفاده و تکمیل متفاوت است.

پارچه پوپلین چیست

محدوده کاربرد پارچه پوپلین

قبل از همه باید گفت که انواع پیراهن، پیشتاز کاربرد پارچه پوپلین هستند. انواع ضخیم تر از پوپلین در دوخت انواع پیراهن و پیژامه به کار می روند.

در انواع پوشاک پوپلین ضخیم را می توان در تولید شال، شلوار، ژاکت و اورکت نیز به کار برد.

پارچه پوپلین تمام پنبه (۱۰۰% پنبه – ۱۰۰% Cotton) در انواع روتختی و کاور بالشت یا تخت استفاده می شود. همچنین با توجه به خواص پوپلین تمام پنبه، در لباس کودک و لباس راحتی و شب نیز از این پارچه استفاده می گردد.

پارچه پوپلین در هوای گرم

فارغ از کاربرد پوپلین، باید توجه داشت که پوپلین بیشتر از پنبه تهیه می شود.

اگرچه از این پارچه در فصول سرد بیشتر استفاده می شود، اما انواع نازکتر آن در تابستان کاربرد دارند. در فصول گرم البسه ای را با پارچه پوپلین خواهید یافت که وزنشان را حس نخواهید کرد.

بسیار سبک، لطیف و خنک. در ارتباط با عبور هوا خصوصیات این پارچه بستگی به نخ و الیاف به کار رفته در آن نیز دارد.

آیا پوپلین چروک می شود؟

در جواب این سوال باید بدانیم با توجه به استفاده از الیاف پنبه و طبیعی در این پارچه چروک اجتناب ناپذیر است. استفاده از نخ هم شماره در تار و پود به کاهش چروک پذیری پارچه کمک می کند. پوپلین به راحتی اتو می شود و چروک پذیری پارچه در حدی نیست که ذهن تان را درگیر نماید.

آیا از پلی استر نیز در پارچه پوپلین استفاده می شود؟

بیشتر پارچه های پوپلین در بازار پنبه ای هستند. همانطور که ذکر شد به اشتباه این طیف را به صورت رایج پارچه نخی میگویند. برخی از تولیدکنندگان بنا به کاربرد و مصرف، از پلی استر نیز در تولید پوپلین استفاده می نمایند. این استفاده در واقع ترکیبی از پلی استر با نخ های دیگر می باشد.

منبع:baftmart

  نظرات