روش های چاپ پارچه؟

1400/04/28

چاپ روی پارچه چیست؟

چاپ روی پارچه با رشد روز افزون تکنولوژی تغییرات زیادی در صنعت چاپ به وجود آمده است. همچنین نیاز به تنوع در مد و دکوراسیون همیشه افراد را به خلق ایده‌های جدید وادار کرده است. چاپ روی پارچه که به صورت دیجیتال انجام می‌شود صنعت جدیدی است که کاربردهای آن را می‌توان در دیزان داخلی و طراحی لباس مورد مشاهده نمود. بنابراین خلق تنوع یکی از دلایلی است که صنعت چاپ روی پارچه را بیش از پیش مورد توجه عموم قرار داده است. در این مقاله سعی ما به راین است که بتوانیم این صنعت جدید را با ارائه جزئیات به شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید…

چاپ روی پارچه چیست؟

چاپ روی پارچه

چاپ پارچه تلفیقی از استفاده از مواد شیمیایی و دستگاه‌های مکانیکی است که به صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد و امروزه گرایشی از تخصص هنر بدل گردیده است.

در چاپ روی پارچه آن چه که شما در سیستم خود طراحی می‌کنید از دستگاه به روی پارچه منتقل می‌شود.

هنر چاپ روی پارچه برای اولین بار در کشور چین مورد استفاده قرار گرفت و به عنوان یک اختراع دنیای هنر را متحول کرد. در ابتدا رنگ‌ها با استفاده از غلطک های چوبی به روی پارچه منتقل می‌شد.

امروزه دستگاه‌های چاپ پارچه قدیمی جای خود را به دستگاه‌های دیجیتال فوق پیشرفته داده است و این امر باعث شده که این صنعت پیوسته درحال پیشرفت باشد. صنعت چاپ پارچه انجام بسیاری از کارها در ساخت لوازم گوناگون ساده‌تر کرده است.

چاپ دیجیتال روی پارچه

در چاپ دیجیتال پارچه تمام فعالیت‌ها به صورت اتومات و بدون دخالت انسان صورت می‌پذیرد. بسیاری از دستگاه‌های پیشرفته چاپ پارچه با دریافت طرح مد نظر شما به صورت دقیق آن را روی پارچه منتقل می‌کنند همچنین نوعی از دستگاه‌ها وجود دارند که قابلیت پیاده سازی جزئیات را نیز دارا هستند، عموماً در این دستگاه‌ها از تکنولوژی رنگبندی میلیونی استفاده می‌شود.

تفاوت این نوع چاپ با نوع نیمه اتومات که با دخالت دست انجام می‌شود در این است که تمام کارها به صورت کامپیوتری صورت می‌گیرد. بنابراین کافی است طرح مورد نظر به سیستم داده شود تا دستگاه پس از خشک شدن رنگ آن را به شما تحویل دهد.

انواع چاپ روی پارچه

چاپ پارچه به دسته کلی تقسیم می شود:

چاپ پارچه سنتی: در این نوع چاپ تمامی مراحل اعم از رنگرزی تا خشک کردن طرح چاپی به صورت دستی صورت می گیرد.

چاپ مدرن: این نوع چاپ که به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود و به چاپ دیجیتال نیز معروف است. در این نوع چاپ روی پارچه تمامی مراحل از انتقال طرح تا مرحله تحویل پارچه به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود.چاپ روی پارچه به صورت چاپ دیجیتال از روش های مدرن چاپ روی پارچه به شمار می رود.

چاپ پارچه سابلیمیشن

در این نوع چاپ ابتدا طرح مورد نظر شما روی کاغذ مخصوصی چاپ می شود و به وسیله حرارت روی پارچه منتقل می شود. برای بهتر شدن کیفیت چاپ باید به نوع پارچه و کاغذ انتقال طرح توجه داشت. بنابراین هر چه جنس این دو بهتر باشد جزئیات چاپ بهتر قابل مشاهده است و همچنین رنگ آن در برابر شستشو با دوام تر است.

چاپ مستقیم طرح یا DTG

در این نوع چاپ شما طرح مورد نظر خود را به دستگاه می دهید و دستگاه آن را به صورت مستقیم روی پارچه چاپ می کند. این نوع چاپ بیشتر مناسب چاپ طرح روی تیشرت است که نوعی از چاپ تمام دیجیتال محسوب می شود.

امیدواریم این مقاله کوتاه توانسته باشد، به بخشی از سوالات و دغدغه های شما در انتخاب روش چاپ مناسب، کمک کرده باشد. بخاطر داشته باشید برای هر نوع پروژه و با توجه به تیراژ آن، شما نیازمند انتخاب یک روش مناسب و کاربردی هستید.

منبع:چاپ پارچه مدرن

  نظرات