موقع خرید پارچه لینن حواستان باشد

1400/04/25

موقع خرید پارچه لینن حواستان باشد 

پارچه لینن انتخاب مناسبی برای فصول گرم سال، مخصوصا تابستان است. بافت این پارچه، دارای منفذهایی است که اجازه می دهد هوا به راحتی رد و بدل شده و سطح پوست را خنک نگه دارد. به همین خاطر می­توان گفت این پارچه برای ساعات گرم روز و همین طور استفاده در نواحی گرم، مورد مناسبی است. پارچه لینن به خاطر شرایط خاصی که دارد، گرما را از خود خارج کرده و اجازه تنفس کشیدن به منافذ پوستی را می­دهد. البته در کنار همه این محسنات، باید اضافه کرد که این پارچه در برابر خاصیت چروک شدن، بسیار منفعل بوده و به راحتی اتوی خود را از دست می­دهد. اما جای نگرانی نیست؛ به خاطر اینکه چروک­های پارچه لینن با دست خیس هم برطرف می­شوند.

موقع خرید پارچه لینن حواستان باشد

۴ خاصیت مهم پارچه لینن

  • سبک بودن بافت پارچه: بافت این پارچه به خاطر اینکه تراکم کمی دارد، سبک بوده و وزن زیادی به خود نمی­گیرد. این خاصیت به این معنی است که این پارچه منفذها و نقاط خالی زیادی در بافت خود دارد.
  • قابلیت جذب و دفع رطوبت بالا: وجود بافت کم تراکم در پارچه لینن سبب می­شود که پارچه قادر باشد رطوبت زیادی را جذب کند. البته این رطوبت به همان سرعتی که در بافت پارچه وارد می­شود، با همان سرعت نیز خارج می گردد. اگر پارچه در معرض جریان باد باشد سرعت خشک شدن آن بیشتر می شود.
  • خاصیت چروک پذیری و رفع چروک بالا: بافت پارچه لینن به خاطر اینکه از چگالی کمی برخوردار است به راحتی چروک برمی­دارد. البته می­توان این قضیه را هم یکی از نقاط ضعف پارچه لینن دانست و هم قوت آن؛ به خاطر اینکه هم به راحتی می­توان در آن حرکت کرد و هم باید به طور پیوسته چروک آن را صاف نمود. البته رفع چروک این پارچه نیز به همان سادگی چروک پذیری آن است. پارچه لینن هنگام اتوکشی به سرعت و سهولت چروک خود را از دست داده و صاف می شود.
  • خنک بودن لباس های لینن: به خاطر وجود منفذهای زیادی که در درون بافت پارچه لینن وجود دارد، می توان از آن لباسهای خنکی تهیه کرد؛ به همین خاطر این لباس بیشتر مناسب فصول و روزهای گرم سال است.

پارچه لینن

۶ کاربرد اصلی پارچه لینن

پارچه لینن به خاطر سبک و خنک بودن و همین طور قابلیت جذب و دفع رطوبت، در بسیار از پوشیدنی­ها مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به برخی از این موارد اشاره می­شود:

تهیه کت­های لینن: انواع کت های مجلسی یا معمولی از پارچه لینن بدست می­ آیند. این کت­ها مناسب فصول گرم سال هستند و به خاطر سبک بودن، وزن آنها بدن را اذیت نمی کند. البته لازم به ذکر است که بافت کت­های تهیه شده از پارچه لینن، در برابر چروک شدن، مقاوم نیست و از طرفی به سادگی نیز می­توان چروک های آن را برطرف نمود.

تهیه مانتوهای لینن: از پارچه لینن به سادگی می­توان برای دوخت انواع مانتو استفاده کرد. مانتوهای تهیه شده از پارچه لینن سبک بوده و منفذهای بافت آن، با رد و بدل کردن جریان هوا، از عرق کردن بدن جلوگیری می کنند. از طرفی نازک بودن جنس لینن سبب شده تا به اندازه کافی حالت اتوی خود را حفظ نکنند.

تهیه انواع لباس: پارچه لینن به خاطر اینکه از کتان بدست می­آید برای تولید انواع لباس از جمله شلوارهای کتان، پیرهن­های کتان و … مناسب است. این پارچه استحکام کافی داشته و با مراقبت کافی می تواند مدتها عمر کند.­ ­

تهیه حوله ­های لینن: الیاف این پارچه به خاطر اینکه قابلیت جذب رطوبت زیادی دارند یکی از مناسب ترین پارچه ها برای تهیه حوله و پوشش حمام هستند. از طرفی می­توان این حوله را به راحتی شست و تمیز نمود. خاصیت از دست دادن سریع رطوبت در این پارچه، باعث می شود که، نم موجود در بافت حوله تهیه شده از پارچه لینن، در کوتاه ترین زمان خشک شود.

تهیه ملحفه: ملحفه ها نیز یکی دیگر از محصولاتی هستند که از پارچه لینن تهیه می شوند. ملحفه­ ها به خاطر اینکه با گرما و حرارت بدن در تماسند، نیاز دارند که در برابر این گونه پدیده ها مقاومت باشند و کیفیت خود را از دست ندهند. ملحفه هایی که از پارچه لینن به دست می آیند، به راحتی در برابر گرما و رطوبت بدن مقاومت نشان داده و رنگ خود را حفظ می کنند. از طرفی این محصولات، نم خود را به راحتی از دست داده و خشک می شوند.

بافت کفش: یکی از دلایل استفاده از پارچه لینن در تهیه کفش­ها، این است که پارچه لینن هم به سرعت خشک شده و هم جریان هوا از آن به خوبی عبور می کند؛ این خصوصیات یکی از ویژگی های منحصر به فرد پارچه لینن هستند؛ به همین خاطر کفشهایی که در بدنه آنها از پارچه لینن استفاده شده، کمتر بو می گیرند و جریان هوا در درون کفش، از دم کردن پا می­کاهد.

مواد اولیه لینن

پارچه لینن که گاهی به  اشتباه، آن را تحت عنوان پارچه لنین می­شناسند، از الیاف گیاه کتان یا فلاکس بدست می­ آید. این گیاه بیشتر در حوالی دریای مدیترانه و همین طور در مناطق آسیای مرکزی رشد می کند؛ گیاه کتان دارای گل­هایی است که بیش از نصف روز عمر نمی­کنند. این پارچه با عنوان پارچه کنف هم شناخته می­شود که مناسب فصل تابستان است. تهیه پارچه لینن مرغوب، از ۷۰ درصد پنبه یا کتان، ۲۰ درصد ویسکوز و ۱۰ درصد پلی استر صورت می­گیرد و لینن نامرغوب از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون استفاده از ویسکوز تهیه می شود.

درست اتو کردن پارچه لینن

برای اتو کردن پارچه لینن، اتو را در حالت بخار قرار داده و دمای آن را در حد متوسط قرار دهید. حتما قبل از تماس اتو، پارچه را مرطوب کنید. استفاده از اسپری یا افشانه آب برای مرطوب کردن بافت پارچه مناسب­تر از پاشیدن آب با دست است. بهتر است ابتدا پشت قسمتی که می خواهید اتو کنید را مرطوب کرده و سپس رویه مقابل آن را آب پاشی نمایید. برای اتو کردن لباس­های تهیه شده از پارچه لینن، لازم است آن­ها را به صورت پشت و رو اتو کنید تا دمای ناشی از اتو، رنگ آن­ها را تغییر ندهد. مخصوصا زمانی که پارچه شما رنگ تیره ­تری دارد. برای اینکه بعد از اتو کردن، پارچه لینن چروک نداشته باشد، حتما از بخار استفاده نمایید. البته برای اطمینان از اینکه پارچه در هنگام اتو کردن آسیب نمی­بیند، به برچست پارچه دقت کنید.

پارچه­ های لینن چند ساعت بعد از اتو شدن، به راحتی چروک می­شوند. اما نگران نباشید؛ برای برطرف کردن چروک ها نیازی به اتو کردن پیاپی نیست. شما می­توانید با دست خیس روی بافت پارچه بکشید و تا حد زیادی چروک های آن را از بین ببرید. این روش می­تواند در تمام ساعات شبانه روز، مخصوصا زمانی که شما وقت اتو کردن ندارید مناسب باشد.

 آیا می توان چروک­های پارچه لینن را با اتو بخار صاف نمود؟ بله. اتو بخار کردن لباس لینن، در برابر استفاده از اتوی خانگی کاملا مزیت دارد. این موضوع باعث می­شود تا همه چروک­های پارچه لینن برطرف شوند. البته باید هنگام اتوبخار کردن پارچه لینن، تگ یا برچست پارچه را مطالعه کنید تا از توان تحمل گرمای آن باخبر شوید.

درست شستن پارچه لینن

  • لباس های لینن آب زیادی به خود جذب می­کنند؛ به همین خاطر هنگام سشتشو، سنگین می­گردند. پس هنگامی که قرار است آنها را با لباسشویی بشویید، فضای خالی بیشتری برای آنها در نظر بگیرید.
  • بهتر است لباسهای لینن را از بقیه لباس­های جدا کرده و آنها را با هم بشویید؛ جدا سازی لباس­های تیره ­تر و بزرگ­تر سبب شده تا آنها بهتر شسته شوند.
  • برای شستن پارچه های لینن از آب داغ استفاده نکنید؛ آب ولرم و حتی سرد می تواند شستشوی این پارچه ها را به خوبی انجام دهد.
  • پس از اتمام کار لباسشویی یا شستن دستی، بلافاصله لباسها را آویزان کنید. استفاده از خشک­کن لباسشویی ایرادی ندارد؛ اما اگر لباس های لینن را در حالت خیس، آویزان کنید دیگر نیازی به اتو کردن ندارند.
  • پس از شستشوی لباس­های لینن، زمانی که لباسها هنوز مقداری نم دارند، می­توان برای اتو کردن اقدام نمود. خشک کردن کامل لباس ها، سبب می­شود تا برای اتو کردن آنها مجبور به استفاده از آب پاشی باشید.

چرا همه این همه لینن دارند؟

الیاف لینن به خاطر داشتن خاصیت رطوبت زدایی بالا، بسیار خنک بوده و می تواند در مکان­هایی که هوا گرم است، مناسب باشد. این پارچه به خاطر اینکه در دفع تعرق بدن بسیار تبهر دارد، می تواند پوست بدن را بسیار شاداب و تازه نگه دارد؛ تردد هوا درون بافت پارچه لینن، سبب شده تا بتوان از این پارچه در آب و هوای شرجی هم استفاده نمود. الیاف لینن به راحتی شسته شده و زود خشک می شوند.

یکی از خاصیت­های جالب پارچه لینن این است که پس از شسته شدن، نرم و دلپذیرتر از قبل به نظر می رسد. چروک­های موجود در لباس های لینن گاهی ممکن است، در نظر بعضی­ها نگران کننده باشد؛ اما جای نگرانی نیست؛ این چروک­ها زمانی که بافت پارچه کمی مرطوب باشد، با دست برطرف شده و صاف می­گردند.

لباس­های لینن بسیار خوش فرم بوده و طراحان با ذوق لباس، توانسته ­اند با چاپ های متنوع، ظاهر این لباس ها را بیش از پیش زیبا سازند. وجود رنگ ها و مدل­های متنوع و متعدد در لباس­های لینن، نشان از این است که این پارچه قابلیت تغییر پذیری و مدگیری بالایی دارد و می توان به هر ترتیبی که طراح لباس صلاح می داند، آن­ را تغییر فرم داد. با این کار می توان لباسهایی با طرح­های گوناگون تهیه کرد. وجود تنوع زیاد در تهیه لباس­های لینن، برای خانم­های جوان که بیش از دیگر اقشار جامعه به تنوع و مد اهمیت می­دهند قابل توجه است.

  آیا پارچه لینن قابلیت آهار زدن دارد؟ آهار زدن پارچه لینن و لباس های تهیه شده از آن، کاملا امکان پذیر است؛ اما این موضوع نمی­توند مانع از چروک شدن پارچه شود. چروک ها پس از چند ساعت، دوباره بر روی پارچه لینن ظاهر می شوند. آهار زدن پارچه ممکن است تنها چند ساعت چروک شدن آن را به تاخیر بیاندازد.

منبع : روچی

  نظرات