تاریخچه پارچه وال و تمام کاربردهای آن

1400/04/07

تاریخچه پارچه وال 

تاریخچه پارچه وال و تمام کاربردهای آن

تاریخچه پارچه وال و تمام کاربردهای آن - وبسایت ایپکچی

پارچه وال (Voile Fabric) یکی از پارچه‌های محبوب در فصل بهار و تابستان است. از این پارچه برای دوخت انواع پیراهن زنانه مانند پیراهن های ساحلی که اتفاقا خیلی هم محبوب هستند، استفاده می‌شود. از پارچه‌های وال در دکوراسیون هم استفاده زیادی می‌شود. برای مثال برخی از پرده‌های اتاق خواب که رنگارنگ هستند و نور آفتاب را از خود به خوبی عبور می‌دهند، از جنس پارچه وال هستند. البته این نوع پرده‌های اتاق خواب برای افرادی مناسب است که با روشنایی و نور آفتاب مشکلی نداشته باشند.

بافت و تولید پارچه‌ها برای نخستین بار به دوران باستان بازمی‌گردد. در ابتدا افراد از الیاف به‌دست‌آمده از گیاهان، پارچه‌هایی از جنس کتان با بافتی ساده را تولید می‌کردند. بعدها برخی از مبتکران که در این زمینه فعالیت داشتند، به منظور غلبه بر بعضی از محدودیت و مشکلاتی که برای الیاف‌های طبیعی وجود داشت، الیاف‌های مصنوعی را تولید کردند.

با ورود الیاف‌های مصنوعی تحولی در صنعت پارچه و منسوجات ایجاد شد و محدودیت‌های موجود در مسیر استفاده از الیاف‌های طبیعی نیز برطرف شد. این امر به نوبه خود منجر به تولید انواع مختلفی از پارچه‌ها شد و به‌تدریج با استفاده از دستگاه‌ها و ابزار‌های مختلف، از ترکیب الیاف‌های متفاوت مصنوعی و طبیعی و بافت آن‌ها به روش‌های متفاوت، انواع مختلف پارچه‌هایی که امروزه از آن‌ها برای اهداف متفاوتی استفاده می‌کنیم تولید شدند.

این تنوع گسترده در نوع و جنس پارچه‌ها به نوبه خود تنوع گسترده‌ای را نیز در صنعت مد و فشن به وجود آورده است. با استفاده از این همه پارچه متنوع که هر کدام برای مورد به خصوصی مناسب هستند، لباس‌های متنوعی در بازار عرضه و تولید می‌شوند.

یکی از انواع پارچه‌هایی که در صنعت، طرفداران مخصوص به خود را داشته و کاربردهای زیادی برای آن در نظر گرفته می‌شود، پارچه وال است. در ادامه در خصوص ماهیت این پارچه و کاربرد‌هایی که می‌توان برای آن در نظر گرفت صحبت خواهیم کرد.

پارچه وال چیست؟

پارچه وال یک نوع پارچه حریرمانند است و در نتیجه ساختار بسیار نرم و ظریفی دارد. این پارچه در بیش‌تر موارد از جنس پنبه خالص است. یعنی متریال اولیه برای تولید این دست از پارچه‌ها، الیاف طبیعی پنبه است و در این حالت می‌توان گفت که مواد اولیه آن کاملا از الیاف طبیعی تامین می‌شود.

اما با این حال برخی از انواع پارچه‌های وال نیز کاملا از الیاف‌های طبیعی تهیه و تولید نمی‌شوند. برخی مواقع از ‌ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه برای این منظور، از‌ ترکیب پنبه به عنوان الیاف طبیعی و پلی استر به عنوان الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.

نام انتخاب شده برای این نوع از پارچه، از “کشور فرانسه” منشا می‌گیرد. به صورت کلی انتخاب این نام برای این نوع از پارچه به دلیل ماهیت سبک و وزن پایین آن است. به دلیل سبک وزن بودن این نوع پارچه نیز کاربرد‌های آن مختص به مشخصاتی است که دارد.

پارچه وال چه مشخصاتی دارد؟

نخ‌های پنبه‌ای که برای تولید و بافت این نوع از پارچه‌ها به کار می‌روند، معمولا از تعداد نخ‌هایی که برای تولید پارچه‌های پنبه‌ای عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیش‌تر است. این نخ‌ها با بافت سبک و ساده‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند. نتیجه آن تولید پارچه‌هایی بسیار نرم و لطیف و با ظرافت بسیار بالاست.

پارچه‌های وال معمولا نیمه شفاف هستند و ظاهری براق و شفاف دارند که باز هم این مشخصه به جنس حریرمانند آن مربوط می‌شوند. به صورت کلی نیز پارچه‌های وال به 2 دسته تقسیم می‌شوند که این دسته‌بندی در کاربرد‌های متنوع آن‌ها دخیل است.

پارچه‌های وال دارای رنگبندی‌های بسیار متنوعی هستند. همچنین از طرح‌های بسیار مختلفی نیز در آن‌ها استفاده می‌شود. از طرح‌های هندسی گرفته تا انواع طرح‌های گل، پروانه‌ای و مواردی از این دست، همگی برای تولید طیف متنوعی از پارچه‌های وال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از طرح‌های برجسته و چاپ‌های مختلف روی این پارچه‌ها و همچنین طرح‌های گلدوزی و پولک دوزی شده باعث شده تا این پارچه‌ها را مطابق مد روز در اختیار داشته باشیم و بر همین اساس نیز لباس‌های زیبایی با آن‌ها تهیه و عرضه کنیم.

به صورت کلی نحوه بافت و دوخت این پارچه‌ها به صورتی است که با در هم تنیده شدن نخ‌های پنبه‌ای، پارچه ساختاری مشبک و پنجره‌ای دارد که از طریق این فضاهای باز جریان هوا تبادل داشته باشد.

کاربرد پارچه های وال چیست؟

این پارچه‌ها به دلیل جنس نرم و وزن بسیار سبک، برای زمینه‌های به خصوص و مشخصی قابل استفاده هستند. این دسته از پارچه‌ها معمولا به دلیل وزن بسیار سبکی و جنس نرمی که دارند، گزینه بسیار مناسبی برای تولید لباس‌های بسیار خنک در فصل تابستان هستند.

لباس های تابستانی معمولا از پارچه‌های بسیار خنک و سبک تولید می‌شوند تا بتوانند با دما و هوای سنگین فصل تابستان سازگاری داشته باشند. پارچه‌های وال یکی از محبوب‌ترین پارچه‌های افصل گرما هستند.

علاوه بر سبک بودن، این پارچه‌ها به دلیل ظرافت بالا و نیمه شفاف بودن و براقیتی که دارند، برای دوخت لباس‌های مناسب تابستان بسیار مناسب هستند. لباس‌ها و پیراهن‌های بلند و آزاد تابستانه از جمله انواع لباس‌هایی است که می‌توان با این پارچه‌ها آن‌ها را تولید کرد.

با استفاده از پارچه‌های وال می‌توان انواع لباس‌ها را دوخت. لباس‌هایی از جمله دامن‌های خنک تابستانه، شلوار‌های گشاد و خنک و بسیار سبک و از همه مهم‌تر می‌توان با استفاده از آن‌ها انواع مانتو‌های خنک تابستانه را تولید و عرضه کرد.

یکی دیگر از کاربردهای پارچه وال، در دکوراسیون داخلی منازل است. این پارچه‌ها از جمله گزینه‌های کاربردی و مورد استفاده برای تولید انواع پرده‌های حریر و نیمه شفاف خانه‌ها هستند، خصوصا پرده‌هایی که در سالن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شاید نتوان هیچ گزینه‌ای را مناسب‌تر و ایده آل‌تر از یک پارچه سبک و زیبای وال در نظر گرفت. این پارچه را می‌توان به عنوان یک گزینه بسیار مناسب برای داشتن یک پرده روشن و آفتاب‌گیر برای اتاق‌های نشیمن در نظر گرفت.

به نظر می‌رسد که هیچ گزینه‌ای نمی‌تواند به خوبی احساسی که می‌توان از داشتن یک پرده دوخته شده از پارچه وال را دریافت کرد را به ما منتقل کند، آن هم در فصل تابستان که خنکی و روشنی این پرده‌ها در سالن‌های نشیمن می‌تواند حس بسیار مطبوع و دلپذیری را به همراه داشته باشد .

کاربرد و استفاده از پارچه های وال تنها محدود به پرده نمی‌شود. این پارچه‌ها همچنین گزینه بسیار مناسبی برای تولید و دوخت انواع رومیزی‌های بسیار ظریف، پارچه‌های محافظ مبلمان، کوسن‌های روی مبل و مواردی از این دست باشد.

از طرف دیگر، برخی از انواع این پارچه‌های وال نیز برای ایجاد محافظ پنجره و توری‌های به کار رفته در درب‌ها و پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از ورود حشرات جلوگیری کند. باتوجه به این موارد، میتوان کاربرد‌های زیادی را برای این پارچه‌ها در نظر گرفت.

مزایای استفاده از پارچه‌های وال چیست؟

همانطور که گفته شد، این پارچه‌ها به شدت سبک و خنک هستند. این سبکی خود مزیتی برای استفاده از آن‌ها در تولید لباس‌های خنک و راحت تابستانه محسوب می‌شود. از همه مهم‌تر این که پارچه‌های وال، در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار زیاد و متنوعی موجود هستند.

وجود این تنوع رنگی، خصوصا وجود رنگ‌های بسیار شاد و روشن مناسب تابستان باعث می‌شود که لباس‌های تولید شده از این پارچه‌ها به میزان بالایی جذاب و متنوع باشند و حس دلپذیری را برای افرادی که از آن‌ها بهره می‌برند را ایجاد کند. در نتیجه با کمک تنوع رنگی بالایی که از این پارچه‌ها در بازار در دسترس است، می‌توان بهترین و زیباترین لباس‌های متناسب با فصل تابستان را تهیه کرد.

مزیت دیگری که برای این پارچه‌ها در نظر گرفته می‌شود، تنوع بالای کاربرد‌ها و استفاده‌هایی است که می‌توان از این دست از پارچه‌ها داشت. تنوع طرح، رنگ و از همه مهم‌تر جنس و کیفیت که در قیمت محصول نیز موثر است، پارچه وال را به عنوان یک پارچه کاربردی با طیف گسترده‌ای از موارد استفاده مطرح کرده است.

استفاده از پارچه‌های وال چه معایبی دارد؟

یکی از عمده معایبی که شاید بتوان برای این دست از پارچه‌ها در نظر گرفت، مربوط به ظرافت بالای آن‌هاست. این مشخصه همان طور که می‌تواند یک مشخصه مثبت در نظر گرفته شود، از طرفی نیز می‌تواند یک عیب در نظر گرفته شود.

برای مثال، کاربرد و استفاده از آن به عنوان پرده در خانه نمی‌تواند یک پوشش کامل را به وجود بیاورد. در صورتی که نیاز به تاریک‌تر شدن فضا باشد یا این که هدف جلوگیری از تابش شدید نور خورشید باشد، این پرده‌ها نمی‌توانند گزینه مناسبی باشند.

برای مثال شاید پرده‌هایی از جنس وال نتوانند گزینه خوبی برای اتاق‌های خواب باشند. از طرف دیگر، سبک بودن و ظرافت بیش از حد این پارچه‌ها می‌تواند میزان آسیب پذیری آن‌ها را افزایش دهد و در نتیجه نیاز به مراقبت و نگهداری بیش‌تری از این پارچه‌ها وجود دارد.

ظرافت این پارچه‌ها همان طور که می‌تواند یک مشخصه از زیبایی این پارچه‌ها باشد، می‌تواند یک نقطه ضعف نیز در نظر گرفته شود. در نتیجه خصوصا در هنگام دوخت ممکن است این ویژگی مشکل آفرین شده و در نتیجه لباس‌های تهیه شده از این پارچه‌ها به سرعت نخ کش شوند.

چند نکته برای خرید پارچه وال

در درجه اول در هنگام خرید انواع پارچه‌های وال باید نحوه استفاده و کاربرد آن را در نظر بگیریم. نوع استفاده در انتخاب جنس پارچه مورد نظر نیز موثر است. در صورتی که هدف استفاده برای لباس‌های روزمره یا برای تهیه پرده می‌خواهید از آن استفاده کنید، انتخاب خود را از بین نمونه‌های با کیفیت‌تر این پارچه داشته باشید.

در نتیجه بهتر است که با توجه به نوع استفاده‌ای که از پارچه وال دارید، کیفیت برتر آن را انتخاب کنید و با توجه به این که در کل این پارچه‌ها ساختار نازک و ظریفی دارند، باید سعی کنید که نمونه‌های ضخیم‌تری از این پارچه‌ها را انتخاب کنید. حتی توصیه می‌شود که میزان استحکام و مقاومت این پارچه‌ها را در حین خرید مورد بررسی قرار دهید.

علاوه بر این، بهترین رنگ‌ها و طرح‌ها را برای مواردی که می‌خواهید از این پارچه‌ها استفاده کنید انتخاب نمایید. برای مثال، اگر هدف استفاده از این پارچه برای تهیه پرده‌های خانه است، بهتر است از رنگ‌های ملایم و‌ترجیحا سفید آن استفاده کنید. اما برای لباس‌های خنک و راحت تابستانه می‌توان از رنگ‌های شاد و زنده این پارچه‌ها بهره برد.

و باز هم همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، قبل از خرید پارچه وال، بر اساس استفاده‌ای که از آن دارید، ضخامت مناسب این پارچه‌ها را بر اساس نوع بافت و الیافی که دارند در نظر بگیرید. قیمت مناسب‌تر این پارچه‌ها می‌تواند برای مصارف معمولی‌تر در نظر گرفته شود.

برای بررسی میزان دوام پارچه وال یک راهکار عمومی‌وجود دارد و آن این است که معمولا توصیه می‌شود در هنگام خرید کمی‌با ناخن به آرامی‌سطح روی پارچه را خراش دهید. در صورت از هم باز شدن سریع نخ‌ها و بهم خوردن بافت، این دلیلی بر کیفیت پایین پارچه وال انتخابی خواهد بود.

نحوه نگهداری و شستشوی پارچه وال

برای شست‌و‌شو و مراقبت از این پارچه‌ها نیز درست مانند هر پارچه ظریف و حساس دیگری باید به مواردی توجه داشت. از جمله این که از آب خیلی داغ و همچنین مواد شوینده بسیار قوی برای شستن آن‌ها استفاده نکنید. از طرف دیگر دقت داشته باشید که برخی از شوینده‌ها خصوصا اگر زیاد در پارچه قرار بگیرند، می‌توانند رنگ آن را تغییر داده یا از بین ببرند.

از طرف دیگر در هنگام شست و شو، از چنگ زدن زیاد و به هم فشردن پارچه صرف نظر کنید و تا جای ممکن لباس یا پرده و هر چیزی که از این پارچه تولید شده را یا با دست بشوییم یا این که به خشکشویی بسپاریم. از انداختن آن‌ها در لباسشویی‌های خانگی پرهیز کنیم.

در هنگام اتوکشی نیز از دمای بهینه اتو استفاده کنید و‌ ترجیحا اتو را مستقیما روی پارچه قرار ندهید تا در صورت تمیز نبودن اتو یا داشتن هر گونه بخش تیزی، از آسیب رسیدن به پارچه جلوگیری کنید.

در نهایت با توجه به مطالب ارائه شده در این جا مشخص است که باید پارچه وال را یک پارچه همه کاره و چند منظوره در نظر گرفت که هم می‌توان از مزیت‌های آن برای صنعت پوشاک بهره برد و هم این که در طراحی و دکوراسیون منازل از آن‌ها استفاده کرد.

تنوع در طرح، رنگ، کیفیت، ساختار و از همه مهم‌تر قیمت این نوع از پارچه‌ها، تنوع کاربرد آن‌ها را امکان پذیر می‌کند تا شما بتوانید بر حسب نوع استفاده و نیازی که دارید، پارچه مورد نظر خود را مطابق سلیقه و با کیفیت‌های مختلف تهیه کنید.

تنها نکته‌ای که باید همیشه در نظر داشته باشید، ظرافت پارچه‌های وال است که همین مشخصه نیاز به نگهداری و مراقبت از این پارچه‌ها را نشان می‌دهد.

منبع : ربانی

  نظرات