گالری پارچه ایپکچی

ایپکچی


روشی جالب برای تشخیص جنس نخ و پارچه که احتمالا تا الان نمیدونستید

1400/04/03

روشی جالب برای تشخیص جنس نخ و پارچه

روشی جالب برای تشخیص جنس نخ و پارچه که احتمالا تا الان نمیدونستید

تشخیص جنس نخ و پارچه با سوزاندن

اگر در زمینه ی تشخیص جنس نخ و پارچه، اطلاعات و تجربه ی کافی ندارید و می خواهید از مواد بودن یا طبیعی بودن پارچه یا نخ آگاهی داشته باشید، یک آزمایش و روش بسیار آسان و کارساز را به شما پیشنهاد خواهیم داد تا بتوانید با آن به آسانی به نخی بودن یا مواد بودن پی ببرید.

ابتدا نخی بسیار کوتاه را از پارچه یا لباس جدا کنید و دقت داشته باشید که با نخ دوخت اشتباه نشود. زمانی که اطمینان حاصل نمودید که نخ جدا شده از بدنه ی اصلی پارچه می باشد، با یک کبریت یا فندک آن را سوزانده و با دقت به تغییرات آن توجه نمایید. مواردی که باید هنگام این کار به آن ها دقت نمایید حالت دیداری هنگام سوزاندن، بوی حاصل از سوختن و باقی مانده ی نخ پس از سوختن می باشد.

روشی جالب برای تشخیص جنس نخ و پارچه که احتمالا تا الان نمیدونستید-وبسایت ایپکچی

حال مشاهدات خود را با موارد زیر تطبیق دهید:

گوله شدن نخ هنگام اشتعال

هنگامی که نخ را به نزدیکی شعله برده و الیاف به هنگام نزدیک شدن به شعله و گرما اصطلاحا جمع می‌شوند بدین معناست که نخ از الیاف مصنوعی یا پلی استر تشکیل شده است. در این سیر، الیاف طبیعی همچون پنبه، پشم یا ویسکوز بدون گوله شدن مشتعل گشته و پودر می شوند.

باقی مانده ی نخ پس از خاموش شدن شعله، در مواد طبیعی معمولا به رنگ خاکستری و بسیار ناچیز است ولی در نخ هایی با الیاف مصنوعی این باقی مانده سفت، گوله و حالت نایلون سوخته به خود می گیرد.

 

رنگ دود پس از خاموشی

از روی رنگ دود حاصله بعد از اشتعال نخ و خاموش شدن آن نیز می‌‌توان به نوع الیاف پی برد. پنبه، رنگ دود سفید و برخی دیگر مثل پلی استر هنگام سوختن رنگ دود سیاه دارند.

 

بوی سوختن نخ

در تشخیص جنس نخ و پارچه،  هر نوع از الیاف نخ به هنگام اشتعال، دارای بوهای متفاوتی می باشند که به ترکیب و جنس الیاف آن برمی گردد. بوی سوختن نخ های پنبه و ویسکوز به دلیل پایه ی گیاهی آنها، تقریبا شبیه به بوی سوختن چوب یا کاغذ است.

بوی سوختن  پلی استر کاملا متفاوت است و به علت داشتن ترکیبات آروماتیک(معطر) بویی شبیه بوی شیرینی (پشمک) از خود ساطع خواهند کرد و الیاف طبیعی دیگر همچون پشم که پایه ی حیوانی دارد کاملا مشخص است که بوی سوختن آن ها مانند بوی کز دادن پشم کله ی گوسفند ( کله پزی ) خواهد بود.

چند نکته مهم در تشخیص جنس نخ و پارچه با اشتعال

  • الیاف امکان دارد حالت ترکیبی داشته و مواد مصنوعی و طبیعی در ساختار آن وجود داشته باشد که در این صورت کمی ماجرا سخت تر شده و احتیاج به دقت بالا تری به هنگام انجام آزمایش دارد.
  • برخی از پارچه ها از بیش از یک نوع نخ در بافت آنها استفاده شده، بدین معنی که در ساختار بافت آنها به صورت یک در میان یا موازی، از دو نوع نخ استفاده شده است که باید در هنگام انجام این روش به آن دقت کرد. توصیه می گردد که تکه نخ های بیشتری برای این کار جدا شود.

 

شما چه روشی برای تشخیص جنس نخ و پارچه بلدید؟ حتما در بخش کامنت ها نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : روچی

  نظرات